En ny början: FIKA Mentorskap våren 2026

Publicerat den

FIKA Mentorship Spring 2026-kohorten startade förra onsdagen 08.04, och vi kunde inte vara mer glada över att börja den här nya resan tillsammans med de matchade paren.

Varje säsong för med sig en ny grupp människor, nya berättelser och nya kontakter. Den här gången är det inte annorlunda. När våra mentorskapspar träffades för första gången fanns det en verklig känsla av nyfikenhet, öppenhet och ömsesidig respekt under kick-off-evenemanget. En mentor sa så vackert: “Det känns som om hon kommer att bli min mentor också. Redan vid vårt första samtal insåg jag att jag har mycket att lära av henne också.” Det är på många sätt precis vad FIKA handlar om, integration i båda riktningarna, att lära sig och växa tillsammans.

Säsongen börjar alltid långt före kick-off-evenemanget, med ansökningar från båda håll. Från personer som generöst ställer upp som mentorer och från personer som vill ha stöd för att navigera i livet i Finland, oavsett om det handlar om att förbättra språkkunskaper, integrera sig på svenska, förstå den finska kulturen eller hitta sin väg in på arbetsmarknaden.

Denna kohort känns också ännu mer meningsfull tack vare vår kulturella samarbeten med Konstmuseet Ateneum och Amos Rex. Genom dessa partnerskap fick våra mentorpar gratisbiljetter för att besöka museerna tillsammans, vilket skapade möjligheter att utforska konst, kultur och staden samtidigt som de byggde upp sin relation.

För mig som koordinator är arbetet med FIKA en av de mest givande delarna av min roll. Varje säsong ger mig möjlighet att träffa nya och inspirerande människor. Genom intervjuerna får jag en inblick i de många olika resorna för att leva i Finland, berättelser om motståndskraft, ambition, osäkerhet och hopp. Det är en plats där samtalen ofta blir personliga och där jag ständigt blir påmind om människors vilja att ställa upp för varandra.

Jag tänker ofta på mentorerna, de personer som väljer att ge av sin tid, dela med sig av sina erfarenheter och stödja någon annans resa. Den viljan att bidra, att ge tillbaka och att vara närvarande för en annan person är något jag djupt beundrar.

Och så finns det adepterna. Som vi vet är varje migrationsberättelse unik. Varje person kommer med sin egen bakgrund, sina egna förväntningar och utmaningar. Vid varje intervju känner jag en stark känsla av ansvar för att hitta rätt person, någon som kan stödja, uppmuntra och gå bredvid dem under det här kapitlet av deras resa.

FIKA Mentorship handlar i grund och botten om kontakter. Det handlar om att hjälpa människor att hitta rätt nätverk, att skapa utrymme för meningsfulla samtal och att påminna varandra om att integration inte är något man gör ensam.

När vi nu inleder en ny säsong ser vi fram emot att se dessa kontakter växa och att både mentorer och adepter lär sig av varandra.

Vi önskar alla våra par en meningsfull och inspirerande resa framöver.

Ramona Larsen.

Publicerat den
Svenska
Powered by TranslatePress