Vänskapligt hantverk och mingel med Motley Project

Publicerat den

Perfekt tajmat inför den 14 februari, Friendship Day i Finland, bjöd Luckan Integration in till ännu ett härligt Open Living Room! Det här är vårt koncept för kostnadsfria, engelskspråkiga evenemang där man kan träffa nya vänner med olika kulturell och språklig bakgrund.

Den här gången öppnade vi dörrarna för både passionerade hantverkare och förstagångshantverkare. Vi tuftade tillsammans i en workshop ledd av Motley-projektet och lärare i tuftning Valentina Lachner.

Läraren Valentina Lachner förklarar tuftningsmetoden.

Evenemanget var fullbokat - eftersom det fanns ett stort intresse för sådana evenemang bestämde vi oss för att dubbla antalet deltagare och göra det till ett samarbete, bara för att lyfta fram idén om att skapa och hålla utrymme för socialt engagemang. Vi var så glada att se att det blev verklighet!

Tack till Anna och Anu från Motley Project och Valentina, samt till våra hängivna pysselvänner. Se dig själv nästa gång!

Färdiga verk redo för Friendship day!

Svenska
Powered by TranslatePress